14.4 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăActualitateHandbal: Oltchim a învins formaţia norvegiană HK Larvik

Handbal: Oltchim a învins formaţia norvegiană HK Larvik

Echipa feminină de handbal Oltchim Rm. Vâlcea a învins, duminică seara, formaţia norvegiană HK Larvik cu scorul de 33-28 (18-13), pe teren propriu, în ultimul meci din Grupa C a Ligii Campionilor, informează agerpres.ro.
Ambele formaţii erau calificate deja în grupele principale ale competiţiei, iar Oltchim şi-a luat revanşa după eşecul din tur, cu 31-34, chiar dacă a făcut-o în faţa unei formaţii decimată de absenţe, venită pe malul Olăneştiului cu numai 10 jucătoare.
Oltchim a controlat meciul, unul destul de echilibrat în primul său sfert de oră (9-9 în min. 16). Echipa lui Peter Kovacs s-au desprins apoi la cinci goluri, 16-11 (24), avantaj menţinut şi la pauză (18-13).
În partea secundă, Larvik s-a apropiat la un gol în două rânduri, la 19-18 (35) şi 25-24 (46), dar Oltchim a câştigat în cele din urmă clar, la diferenţă de cinci goluri, 33-28.